Hamilelik ve Yürüyüş

pregnant woman walking in the park 2021 08 29 19 50 57 utc scaled

Düzenli yürüyüş yapmak hayatın her alanında sizlere hem ruhen hem de bedenen iyi gelecek bir aktivitedir. Bu durum hamilelik döneminde ise daha fazla artmaktadır. Hamilelik dönem içerisinde yapacağınız yürüyüşler sizler birçok fayda sağlamaktadır. Gebelik dönemi içerisinde anne adayının zinde olması psikolojisini de olumlu yönde etkileyeceği için yürüyüş gibi aktivitelere ayrıca bir yer vermelidir. Bu sebeple bebeği ve kendisi için faydalı ve yararlı olan durumları anne adayının bu dönem içerisinde bilmesi gereklidir.

Yazımızın devamında hamilelik döneminde yapılan yürüyüşlere kaçıncı aydan sonra başlanmalı, yürüyüşte nelere dikkat edilmeli, neden yürüyüş yapılmalı, faydaları nelerdir? Gibi soruların cevaplarını sizler için verdik. Keyifli okumalar dileriz!

Hamileliğin Kaçıncı Ayından İtibaren Yürüyüşe Başlanmalı?

Hamilelik dönemin kendinizi fazla zorlamadan yapacağınız düzenli egzersizlerin sağlığınız için hiçbir sakıncası bulunmamaktadır. Doktorunuza danıştıktan sonra hamileliğinizin ilk dönemlerinden itibaren yürüyüşlerinizi yapabilirsiniz. Hamilelik öncesindeki dönemde de düzenli yürüyüş alışkanlığınız var ise size bu dönemde daha da fayda sağlayacaktır.

Hamilelikte Yürüyüş Süreleri Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik dönemi içerisinde yapılan yürüyüşlerin süreleri hamileliğinizin hangi dönem içerisinde olduğuna ve bünyenize göre değişiklik göstermektedir.

  • İlk dönem içerisinde yapacağınız yürüyüşlerinizi doktorunuza da danışarak günde 15-20 dakika olarak haftada 4 gün şeklinde planlayabilirsiniz. Daha öncesinden egzersiz geçmişiniz var ise bu yürüyüşlere +5 dakika daha ekleyerek haftada 5 güne de çıkarabilirsiniz.
  • Hamilelik döneminin ortası dediğimiz 2. Trimester’de yürüyüş sürelerinizi 35-40 dakika arasında haftada 5-6 gün olacak şekilde düzenleyebilirsiniz. Elbette bunun için ilk olarak doktorunuza danışmanız önemlidir.
  • Hamilelik döneminin son 3 ayı dediğimiz 3. Trimester’de günde 1 saat düzenli olarak yapacağınız yürüyüşün sizlere oldukça büyük faydaları bulunacaktır. Bu sebeple özellikle son dönemlere yaklaştığınızda doğumunuzun da kolay geçmesi adına yürüyüşlerinizi aksatmamanızı tavsiye ederiz.

Hamilelikte Yapılan Yürüyüşlerde Nelere Dikkat Edilmedi?

Hamilelik döneminde yapılan yürüyüşlerde belirli bir tempo ile zorlanmadan yapılması tavsiye edilmektedir. Bununla birlikte bu dönem içerisindeki yürüyüşlerinizde dik rampalar, engebeli yollar gibi bölgelerde yürüyüş yapmak sizleri zorlayacağı için bu alanlardan kaçınabilirsiniz. Daha düze ve rahat bir tempo ile yürüyüş yapabileceğiniz parkurlar sizler için olukça faydalı olacaktır.

gebelik uzmana sor

Hamilelikte Yapılan Yürüyüşlerin Faydaları

Hamilelik döneminde düzenli olarak yapacağınız yürüyüşlerin size ve bebeğinize birçok faydası bulunmaktadır. Bu faydaları ise şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Kalbinizin daha düzenli bir şekilde çalışmasını sağladığı için yürüyüş yapmak kardiyovasküler sağlığa oldukça iyi gelmektedir.
  • Düzenli yürüyüşler fitness gibi etkili olduğundan vücudunuzun dinç ve aktif olmasını da sağlamaktadır.
  • Vücuda mutluluk veren hormonların salgılanmasını sağladığı için depresyon, stres gibi olumsuz etkenlerden uzak durmanızı sağlamaktadır.
  • Hareketsizlikten kaynaklanan rahatsızlıklar, ödem gibi durumları yaşamamanıza olanak sağlıyor.
  • Uyku kalitesini arttırarak uykunuzun düzenli olmasını sağlamaktadır.
  • Hamilelik döneminde yapılan yürüyüşler bu dönem içerisinde bebeğinizden kaynaklanmayan kilo alımını dengede tutmanızı sağlamaktadır. Yürürken fazla yağları da yakacağınız için hem sağlıklı hem de fit bir hamilelik geçirmeniz mümkündür. Bunun yanında hamilelik sonrasında vereceğiniz kilolarınızı da daha kolay bir şekilde vermenize yardımcı olmaktadır.

Hamilelikte Yapılan Yürüyüşler Doğumu Kolaylaştırır mı?

Özellikle son aylarda yapacağınız yürüyüşler sizlere daha kolay bir doğum yapma imkânı sunmaktadırlar. Yürüyüş sırasında pelvis bölgesindeki ritmik hareketler bu bölgenin kaslarının gelişmesini sağlamaktadır. Ayrıca bu dönem içerisinde yapılan yürüyüşlerin kazandırmış olduğu esneklik ve kalça kaslarındaki gelişim sebebiyle normal doğum yapma olasılığını da arttırmaktadır.

Bu sebeple son zamanlarda düzenli yürüyüşlerin aksatılmadan yapılmasını sağlıklı ve kolay bir doğum için önerilmektedir.

Leave a Reply