Hamilelikte Pembe Akıntı Neden Olur?

hamilelikte pembe akinti

Hamilelik döneminde annelerin bütün dikkatleri kendi vücutları üzerindedir. Hamileliğin her aşamasında bebeklerinin sağlığı için vücutlarında gerçekleşen her değişime oldukça duyarlıdırlar. Özellikle hamileliğin henüz başlangıcı olan ilk 3 ay hem hamilelik sürecinin hem de anne adayının en hassas olduğu dönem denilebilir. Anne adayının vücudu yeni bir döneme giriş yapmış ve daha önce yaşamadığı durumları yaşıyor, bu durumlara adapte olmaya çalışıyordur.

Embriyonun oluşumu, rahime tutunması ve yerleşmesi annenin vücudundan endişe oluşturacak bazı gelişmeler meydana getirir. Bu endişe verici durumların başında anne adayının yaşadığı vajinal akıntılar sonucu meydana gelen lekelenmeler ve kanamalar gelebilir.

gebelik uzmana sor

Hamilelik Devam Ederken Meydana Gelen Akıntıların Sebepleri Nelerdir?

Hamilelik dönemi devam ederken vajinal akıntılar yaşamak kimi zaman farklı rahatsızlıkların habercisi olabilirken genellikle olağan sebeplerden yaşanır. Bu dönemde vajinal akıntıların renklerini, akışkanlıklarını, devam etme sürelerini ve kokularını göz önünde bulundurarak anne adayının rutin kontrolleri esnasında bu bilgileri doktoruyla paylaşmasını tavsiye ederiz.

‘Peki bu vajinal akıntıların pembe renkte olmasının nedeni nedir?’ diye soran anne adaylarımız için küçük bir pembe akıntıya neden olan durumların listesini hazırladık,

 • Akıntının renginin hafif pembe, koyu pembe olması beyaz olan vajinal akıntıya karışmış kan olabilir.
 • Hamileliğin ilk dönemlerinde ortaya çıkan pembemsi akıntı genellikle toplum içinde ‘yerleşme kanaması’ olarak bilinen implantasyon kanaması olabilmektedir. Annenin yumurtası sperm yardımı ile döllenir. Daha sonra uzun bir yolculuğa çıkar, bu yolculuğun sonunda anne rahmine yerleşimi gerçekleşir. Bu yerleşim olayına implante denilir, implante esnasında annenin rahminde ufak bir kanamaya sebep olabilir.
 • Hamilelik devam ederken yaşana pembe akıntı kimi zaman vajinal bölge de veya idrar yollarında yaşanılan enfeksiyonun habercisi olabilir. Yaşanılan akıntıya, bölgesel kaşınma ve tuvalete çıkma esnasında sızlamalar yaşanıyorsa bölgesel enfeksiyon gerçekleşmiş olabilir. Bu durumda tedirgin olmadan ve ihmal etmeden bu durumu doktorunuzla paylaşabilirsiniz.
 • Gebelik sürecinde yaşanılan pembe renkli akıntı anne adayının dış gebelik yaşadığının bir belirtisi olabilir. Dış gebelik bebeğin anne rahminin içinde büyümek yerine rahmin dışına tutunarak burada gelişmeye devam etmesi şeklinde ifade edilebilir.
 • Pembe vajinal akıntının bir nedeni de plasentanın rahmin açılmasının kısmen veya tamamen engelleyecek bir konuma yerleşmesi de olabilir. Rahim kasılmalarına, kanamalara neden olabilmektedir.

Gebelikte akıntı ile ilgili daha detaylı bilgiye Gebelikte Akıntı Hakkında Merak Edilenler yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Vajinal Akıntı Yaşayan Anne Adaylarına Birkaç Öneri

Gebelik dönemi devam ederken yaşanılan vajinal akıntılar fiziksel belirtileri haricinde anne adaylarını rahatsız edebilmektedir. Yaşanılan bu dönemi daha rahat bir hale getirmek için yapılabilecek birkaç önerinin bulunduğu listemiz şu şekildedir.

 • Pembe akıntıların kıyafetlere bulaşması son derece rahatsız edici olabilmektedir. Bunun önüne geçmek için sık sık değiştirmek kaidesiyle gün içerisinde hijyenik ped kullanılabilir.
 • Hamilelik devam ederken çok daha hassas olan vajinal bölgenin temizliğine ekstra özen gösterilerek akıntılar önlenebilir. Normal yaşamda da uzak durulması önerilen vajinal duştan özellikle uzak durmaya özen gösterebilirsiniz. Vajinal duşun vajinanın dokusunu yıprattığı ve bozulmalara neden olduğu ifade edilmektedir.
 • Tuvalet sonrası temizlik önden arkaya doğru yapılarak yaşanılabilecek enfeksiyonların önüne geçilebilir.
 • Kullanılan iç çamaşırlarının saf pamuk tercih edilerek bölgesel terlemeler sonucu oluşabilecek bakteriler engellenebilir.
 • Mümkün olduğunca dar, saran pantolonlar yerine geniş hamileliğe uygun seçimler yapmanız önerilir.
 • Yapılan köpük banyoları kimi zaman vajina bölgesini tahriş edebildiği için köpük banyolarını hamileliğiniz devam ederken ertelemeniz önerilebilir.

Vajinal akıntı pembe renkte olabildiği gibi, kırmızımsı, kahverengi, sarı ve yeşil tonlarında olabilmektedir. Vajinal akıntınızın kokusunu, rengini ve dokusunu gözlemleyerek yaşadığınız durumu doktorunuzla paylaşmalısınız. Vajinal akıntıların kırmızı tonlarında olması toplum da akıllara direkt düşük olma ihtimalini getirmektedir. Kimi zaman bu yargı doğru olabilse de tamamen olağan bir durumda olabilmektedir. Bu sebeple yaşadığınız her rahatsızlıkta teşhis eden ve tedavi önerileri sunan kişinin doktorunuz olduğundan  emin olmanızı tavsiye ederiz.

Covid-19 dönemi devam ederken doktorunuza yapacağınız ziyaretler esnasında hem kendi sağlığınız hem bebeğinizin sağlığı için maske, mesafe ve hijyen kurallarına uymanızı öneririz.

Hamilelikte Pembe Akıntı ve Kasık Ağrısı Nedir ?

Pembe akıntı hamilelik sırasında sık görülen bir semptomdur, peki nedir?

İlk trimesterde normal miktarda vajinal akıntı beklenir. Buna lochia denir ve hamileliğin normal bir parçasıdır. Ancak akıntı pembeleşirse veya kanlı olursa bu enfeksiyon belirtisi olabilir.

Hamilelik sırasında pembe akıntı, mantar enfeksiyonları ve cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) gibi diğer bazı durumların da göstergesi olabilir.

Hamilelikte pembe akıntının nedenleri nelerdir?

Hamilelik sırasında pembe akıntı, hormonal bir değişikliğin sonucudur. Plasenta tarafından progesteron hormonu salgılandığında ortaya çıkar ve bazı kadınlarda hamilelik sırasında görülebilir.

Hamilelik sırasında pembe akıntı normal bir durumdur ve çoğu kadının ilk üç aylık döneminde yaşadığı bir şeydir. Ancak, her gün oluyorsa veya ağrı, kanama, kramp, ateş veya yorgunluk gibi başka belirtiler yaşıyorsanız hemen doktorunuza başvurun.

Pembe akıntının nedenleri kadına ve vücuduna göre değişir ancak şunları içerebilir:

-Gebeliğin erken dönemlerinde meydana gelen hormonal değişiklikler -Düşük -Preeklampsi

 

Ve gebeliğin diğer problemleri bu videoda:

Leave a Reply