Pişik Kremi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

mother applying some cream by her hand to the baby 2021 12 21 02 26 49 utc scaled

Pişik Kremi Seçerken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Pişik, bebeklerde sıklıkla görülen, tedavi edilmemesi durumunda artış gösterebilen ve tedavi edilmesine rağmen gerekli hassasiyet gösterilmezse tekrarlayabilen bir cilt rahatsızlığıdır. Bebeklerin cildinde tahrişe bağlı olarak oluşabilen kızarıklık, kabarcıklanma ve döküntülere pişik adı verilir. Evde uygulanabilecek doğal yöntemlerle tedavi edilebilir ancak pişik meydana gelmeden önce alınacak önlemlerle, pişiğin oluşumu engellenebilir. Doğal içeriklerle, evde uygulanabilecek pişik tedavisi yöntemlerine Doğal yöntemlerle Pişik Tedavisi yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Piyasada çeşitli pişik önleyici kremler bulunmaktadır.  Özellikle yeni doğanlarda kullanılacak kremlerin içeriği, bebeğin cildinin epidermis tabakasının fazlası ile hassas olmasından dolayı çok önemlidir. Pişik önleyici krem kullanımında, kremin içeriği kadar ne miktarda sürüldüğü de ciltteki rahatsızlığın azalmasında önemli etkiye sahiptir. Kalitesiz ve içeriğinde bebekte alerjiye neden olabilecek ürünlerin kullanılması faydadan çok zarara neden olacaktır.

gebelik uzmana sor

  • Bepanthol Pişik Önleyici Merhem; Koruyucu, paraben, parfüm ve SLS içermez. Bebeğin cildini nemlendirir ve sürtünmeyi azaltır. İçeriğinde Provitamin B5 bulunur. Bu sayede bebeğin cildi esnek, pürüzsüz ve nemli kalır. Yapışkan olmaması, cilt tarafından emilmesi ve kolay temizlenmesi nedeniyle aileler tarafından sıklıkla tercih edilen bir üründür ancak emilimi biraz zaman almaktadır. Bu nedenle ince bir tabaka halinde sürmeye özen gösterilmelidir. Her bez değişimi sonrası sürülebilir. Cildin hava almasına olanak sağlar. Bebekler üzerinde yapılan çalışmalarda etkinliği kanıtlanmıştır. Bepanthol Pişik Önleyici Merheme buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sudocrem Bebek Bakım Kremi; Bebeklerde pişik denilince ilk akla gelen ürünlerden biri şüphesiz ki Sudocrem dir. Yıllardır değişmeyen içeriği ve kullananların beğenisi ile birçok aile tarafından, bebeklerinde pişik oluşumunu engellemek ve pişiği tedavi etmek için kullanılmaktadır. Sudocrem her bez değişimi sonrası kullanıma uygundur. İnce bir tabaka halinde sürmeye dikkat edilmesi gerekir. Ciltte oluşan kırmızı ve döküntülü pişik görüntüsünü hafifletir ve bebeği rahatlatır. Yetişkinler tarafından da ciltte oluşan ufak yanıklar ve güneş yanıkları için sıklıkla kullanılmaktadır. Sudocrem Bebek Bakım Kremine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Hametol Baby Pişik Kremi; Koruyucu, paraben, parfüm ve renklendirici içermeyen yapısı ile aileler tarafından tercih edilen ürünlerdendir. Her bez değişimi sonrasında kullanıma uygundur ve ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Temizliği kolaydır. Provitamin B5 ile cildi nemlendirir, esnetir ve korur. İçeriğinde bulunan Lanolin ile ciltte tahrişe karşı bir bariyer görevi görür. Kızarıklığı ve tahrişi önler. E vitamini sayesinde cildin nemli kalmasına katkıda bulunur.
  • Penaten Pişik Kremi; Alerjik madde ve renklendirici içermez. Kızarıklık olan pişik bölgesine her bez değişimi sonrası sürülmesi durumunda pişik görünümünde azalma olur. Tahrişe bağlı bebeğin canının yanması sorununun giderilmesine yardımcı olur. Dermatolojik olarak ciltle uyumlu olduğu kanıtlanmıştır. Bebeğin cildi ile bez arasında bir bariyer oluşturur. Yetişkinler tarafından sivilce ve izler içinde kullanılabilmektedir.

[products ids=”17028,16935,16656″]

  • Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremi; Bebekte pişik olması durumunda, anında bebeğin rahatlamasını sağladığı ve acısını azaltmaya yardımcı olduğu için sıklıkla önerilen kremlerden biridir. Hızlı bir şekilde etki eder, pişik oluşumunu engeller ve oluşan pişiğin geçmesine yardımcıdır. Hipoalerjeniktir. Bebeğin alt değişimi sonrası kuru cilde, ince bir tabaka uygulanmalıdır. Kolay temizlenir ve ince yapısı sayesinde sürdükten sonra fazla ovmaya gerek duyulmaz. Lanolin içeriği ile cildi hızlı bir şekilde nemlendirirken çinko oksit içeriği ile hızlı bir bariyer oluşturur. Her gün kullanıma uygundur. Günde 2-3 kez kullanılması tavsiye edilmektedir. Desitin Hızlı Koruma Pişik Kremine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Chicco Pişik Kremi; Bu ürün ciltte kullanıma uygun olup klinik olarak test edilmiştir. Hipoalerjeniktir. İçeriğinde bulunan çinko oksit ile bez ile bebeğin cildi arasında bir bariyer oluşturur. Paraben, SLS, alkol ve boya içermez. Temiz içeriğe sahiptir. Cildi nemlendirirken korumaya devam eder. Her bez değişimi sonrası kuru ve temiz cilde ince bir tabaka halinde sürülmelidir. Chicco Pişik Kremine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Uni Baby Pişik Kremi; Cildi pişiğe yatkın olan bebeklere özel olarak üretilen Uni Baby Pişik Kremi, uyguladıktan 30 dakika sonra kızarıklık görünümde azalma sağlar. Hızlı emilir ve temizlenmesi kolaydır. Alkol, paraben, boya, parfüm içermez. Temiz içeriklidir. Dermatolojik olarak test edilmiştir ve hipoalerjeniktir. İçeriğinde bulunan Lanolin ve bitki özleri sayesinde bebeğin cildini nemlendirir. Her bez değişimi sonrasında kuru ve temiz cilde ince bir tabaka halinde sürülmesi önerilmektedir. Uni Baby Pişik Kremine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Nivea Baby Pişik Kremi; Paraben, alkol ve boya içermez. İçeriğinde bulunan %20 çinko oksit ile bebeğin cildinde hava alan bir bariyer oluşturur. Cilde uyumu dermatolojik olarak kanıtlanmıştır. Alerji riski en aza indirilmiştir. Her bez değişimi sonrası kuru ve temiz cilde ince bir tabaka halinde sürülmesi önerilmektedir. Dermatologların ve çocuk doktorlarının işbirliği ile özel olarak bebek cildi için geliştirilmiştir. Nivea Baby Pişik Kremine buradan ulaşabilirsiniz.
  • Sebamed Baby Pişik Önleyici Krem; Bebeğin cildi üzerinde oluşturduğu bariyer, cildin hava  almasını engellemez. Klinik ve dermatolojik olarak test edilmiştir. Yağlı bir yapıya sahiptir. Cilde sürerken fazla ovalama gerektirmez. Cildin pH dengesini korur. Pişik oluşmadan önce her bez değişimi sonrası, kuru ve temiz cilde ince bir tabaka uygulanması önerilmektedir. Böylelikle pişik oluşumu olmadan engellenecektir. Anti Alerjiktir. Bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aileler tarafından tercih edilen bir üründür. 
  • Bübchen Pişik Önleyici Krem; İçeriğinde ki papatya özü sayesinde bebeğin cildinin nemlenmesine ve yumuşamasına yardımcı olur. A, D ve E vitaminleri sayesinde, tahriş olan cildin hızlı bir şekilde yenilenmesini sağlar. Dermatolojik olarak test edilmesi nedeni ile güvenilirdir ve alerji riski en aza indirilmiştir. Pişiğin oluşumunu engeller ve pişik görünümün en aza indirilmesine yardımcı olur. Kızarıklığı azaltır ve bebeğin pişik kaynaklı acısının azalmasını sağlar. Gözenekleri tıkamaz ve cildin hava almasını sağlar. Her bez değişimi sonrası kuru ve temiz cilde, ince bir tabaka sürülmesi önerilmektedir.

Pişik kremi kullanımına rağmen bebeğin cildinde pişik görünümünde azalma görünmüyorsa bir kaç gün takip ettikten sonra uzman bir doktora başvurulmalıdır. 

 

Leave a Reply