Hamilelikte Kol Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte yaşanan hormonal değişimler vücudun çeşitli yerlerinde ağrıya neden olabilir. Bu son derece doğaldır. Yaşanan sıkıntılara eklenen kilo alımı durumu stresli bir seviyeye taşır. Tüm sorunlar birleşince anne adayları hareketsizleşir ve aktif yaşamlarını sınırlandırır. Sıradan bir durumu gibi görülen hamilelikte kol ağrısına ne iyi gelir

Hamilelikte Kol Ağrısı ve Nedenleri

Kol ağrısının gün geçtikçe şiddetini artırması durumunda gebeliği takip eden hekime bilgi vermek en doğru karardır. Bazen istenmeyen durumlar altta yatan ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilir.

 • Sağlıklı bir gebelik için anne adayının kendini iyi hissetmesi şarttır.

Vücudun çeşitli yerlerinde görülen ağrılar konforu azaltırken anne adayının moralini bozar. Özellikle gece uyurken sağ veya sol kola giren kramp türü ağrıların nedeni vitamin eksikliği olabilir. 

 • Boyun fıtığı
 • Genetik faktörler ve
 • Karpal tünel sendromu hamilelikte görülen kol ağrılarının sebepleri arasında sayılabilir.

Kadın doğum ve ortopedi doktorunun ortaklaşa yapacağı tetkiklerle doğru tanı, teşhis ve tedavi planı yapılabilir. Anne adaylarının hamilelikte vücutlarının çeşitli bölgelerinde hissettikleri ağrılar fiziksel özellikler ve herhangi bir hastalığa yakalanıp yakalanmadıklarına bağlıdır.

Hamilelikte Kol Ağrısı Tehlikeli mi?

Gebeliğe bağlı olarak vücutta oluşan fizyolojik ve anatomik değişimler dönem dönem ağrılara neden olur. Ağrının yeri ve şiddetine göre uygun tedavi yöntemi hekim tarafından belirlenmelidir. Anne adayının vücudunda oluşan değişimler bebeği de etkileyebileceği için hamilelikte kol ağrısı nedenleri doğru tespit edilmelidir. 

Ağrıların büyük bölümü sürecin doğal bir parçası gibi düşünülse de bazı ağrılar tehlikenin habercisi olabilir. Ağrıların tehlikeli olup olmadığını anlamak için belirtileri takip etmek, ağrıya kusma ve ateşin eşlik etmesi halinde vakit kaybetmeden bir sağlık kuruluşuna ulaşmak önerilir.

Hamilelikte akla başka bir hastalığı getiren ağrılar uzun süre boyunca devam edenlerdir. Anne adayının istirahat etmesine rağmen geçmeyen ve şiddetini artıran ağrılar durumun doğal olmadığını akıllara getirir. 

Hamilelikte Kol Ağrısı Tedavisi

Hamilelikte oluşan sağlık sorunlarında ilaç kullanımı önerilmez. Kol ağrısının nedeni boyun fıtığı kaynaklıysa; doğal tedavi için bol bol dinlenme, ağır ev işlerinden kaçınma ve vitamin desteği önerilir. 

 • Hatalı yatış pozisyonu da kol ağrısı nedenleri arasında sayılabilir.
 • Hamilelikte kol ağrısı nedensiz de görülebilir. 

Altında farklı bir sağlık sorunu yatmayan ağrılarda anne adayının sakin kalması önemlidir. Hamilelikte kol ağrısına neden olarak gösterilen karpal tünel sendromu, ellerde uyuşma ve yanmayla belirti verir. Tedavisi güvenli düşük doz ilaçlarla yapılabilen hastalıkta atel kullanımı önerilir. 

Karpal Tünel Sendromu

El ve parmaklarda uyuşma ve yanmayla kendini belli eden hastalıkta bilek ağrısına da rastlanır. Hastalığın ilerleyen evresinde güç kaybı yaşanabilir. Gebeliğin genellikle son dört aylık evresinde görülen sorun, bilgisayar başında çalışan anne adaylarını etkisi altına alır. Karpal tünel sendromu belirtileri arasında;

 • Parmak, el ve bileklerde uyuşma, yanma ve ağrı sayılabilir.

Belirtiler kendini en çok gece hissettirir. Kimi zaman kolun ön ve üst bölgesine de yayılan sorunlar kronik hale geldiğinde güç kaybı da görülmesi normaldir. Ağrılar her iki elde görülebilir ve şikâyetler doğumdan hemen sonra kendiliğinden kaybolur.

Hamilelikte El ve Bileklerde Uyuşma, Yanma ve Ağrı

El ve bileklerde uyuşma, yanma ve ağrı şikâyetiyle hekime başvuran anne adaylarından nörolojik muayene istenebilir. Boyun fıtığı teşhisi için MR veya sinir iletim testi olan EMG tahlilleri yapılır. Kan tahlilleri sonucuyla kesin teşhis konduktan sonra uygun tedavi planı belirlenir.

El ve bileklere ek olarak parmaklarında da uyuşma hisseden anne adayları endişeye kapılır. El bileği ekleminde oluşan ödem, buradan geçen sinirlerde uyuşmaya neden olur. Parmaklarda görülen uyuşma bunun sonucudur. Şikâyetler;

 • Parmak germe egzersizleri
 • El bileği için atel kullanımı
 • Güvenli ağrı kesici önerisi ve
 • Cerrahi müdahaleyle giderilebilir.

Hamilelikte artan sıvı tutulumu özellikle bilek, el ve parmak bölgesinde baskıya neden olurken belirtilere yanma, uyuşma ve ağrının eklenmesi halinde tedavi planında uygun değişikliklerin yapılma zamanının geldiği anlaşılır.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Risk Faktörleri

Bileklerdeki aşırı hareketlilik ve baskı hamilelikte karpal tünel sendromu risk faktörleri arasında ilk sırada sayılabilir. Bilgisayar başında geçirilen zaman arttıkça el, bilek ve kollar çok çalışacak bu da ağrılara neden olacaktır. 

Ayrıca tiroit bezi az çalışan, şeker veya romatoid artrit benzeri hastalığı olan anne adayları daha fazla potansiyele sahiptir. Obezite ve hamilelikte alınan kilolar karpal tünelin daralmasına neden olarak ağrıların ortaya çıkmasını önceler. 

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromunu Tetikleyen Durumlar

El bileğinde tekrarlanan hareketler, hatalı bilgisayar kullanımı, bilek üzerine baskı yapacak duruş pozisyonları, sistemik hastalıkların varlığı ve gebelik ilk evresi hamilelikte karpal tünel sendromunu tetikleyen durumlar arasında sayılabilir.

Hamilelikte Karpal Tünel Sendromu Tedavisi İçin Evde Bakım

Üst gövde ve eklemleri güçlendirmek için hamile yogası karpal tünel tedavisi için önerilen yaşam tarzı değişikliklerindendir. Çeşitli fiziksel ve mesleki el terapilerinin semptomları azalttığı söylenebilir. 

Gece uyurken atel kullanımı karıncalanma ve uyuşma belirtilerini düzeltirken gündüz yaşanan semptomlar üzerinde de hafifletici etkiye sahiptir. İlaç kullanımının sınırlandığı hamilelik sürecinde atel kullanımı en etkili, doğru ve uygun seçenek olarak düşünülebilir.

Hamilelikte Kol Ağrısını Hafifletmek İçin Neler Yapılabilir?

Ağrıya en iyi gelen tedavi her zaman dinlenmektir. Hamilelikte kol ağrısına ne iyi gelir sorusuna yanıt olarak; el ve kolları güçlendirecek esnetici ve rahatlatıcı egzersizlerden düzenli olarak destek alınmalıdır cevabı verilebilir. 

Uykuda el ve kolların üzerine yatmamak önemlidir. Uyanır uyanmaz uyuşma hissinin giderilmesi için elleri aşağı pozisyonda sallamak iyi gelecektir. Hamile yogası el ve kolları güçlendirirken aynı zamanda semptomları minimum seviyeye indirir. 

Leave a Reply